کتاب حماسه گیلگمش

اثر ن. ک. ساندرز از انتشارات هیرمند - مترجم: محمد اسماعیل فلزی-برترین کتاب های تاریخ انجمن کتاب نروژ

حماسه‌ی گیلگمش، یادگار کهن ذهن بشری است. از روزگار باستان سرگذشت گیلگمش و انکیدو ذهن بشر را نسل از پی نسل به خود مشغول کرده و به هر سرزمینی که پا گذاشته، مردمی با سلیقه‌های متفاوت به جست‌وجو در آن پرداخته‌اند.

این حماسه، مانند سروده‌های فردوسی مرز نمی‌شناسند و جان آدمی مخاطب اصلی آن است. کندوکاو در مرگ و جاودانگی، دغدغه‌ای است که هر انسان فانی، همچون گیلگمش با آن روبه‌روست.


خرید کتاب حماسه گیلگمش
جستجوی کتاب حماسه گیلگمش در گودریدز

معرفی کتاب حماسه گیلگمش از نگاه کاربران
گیل‌گمش هیئتی انسان‌گونه دارد. قهرمان هم اگر باشد، خطا از او دور نیست. گیل‌گمش روایت تسلیم شدن انسان در برابر تقدیر محتوم است.
در داستان گیل‌گمش نکته‌ای برجسته هست که ذهن من را درگیر می‌کند. اهمیت خواب و تعبیر رویا در آن‌چه اتفاق می‌افتد و آن‌چه قرار است رخ دهد، به‌شدت مشهود است. گیل‌گمش و انکیدو وقایع را با خواب پیش‌بینی می‌کنند، رویای هر دو اتفاق می‌افتد چه درباره‌ی آمدن انکیدو و چه درباره‌ی مرگ او. و مهم‌تر از آن در انتها وقتی که گیل‌گمش به سراغ اونتاپیشتیم می‌رود، او به گیل‌گمش می‌گوید باید بتوانی بر خوابیدن غلبه کنی اما گیل‌گمش نمی‌تواند و همان لحظه تا هفت روز به خواب می‌رود. اهمیت خواب در داستان کهن گیل‌گمش حتماً نشانه‌ی ارتباط نزدیک‌تر مردمان آن روزگار با ناخودآگاه‌شان است. خواب‌ها هنوز هم به همین اندازه اهمیت دارند.


مشاهده لینک اصلی
حماسه گیلگامش،حماسه ای از دوران باستان است و قهرمان داستان بعد از کشتن (خمبابا) نگهبان جنگل صدر و کشتن گاو آسمانی به کمک(انکیدو)دوست و یاور خود و بعد از مرگ انکیدو،سفرهای پرمخاطره ای را برای گریز از مرگ و دانستن راه رهایی از مرگ طی می کند ولی در آخر ،مرگ نیز مانند همه مردم او را در آغوش می کشد...

ای حماسه ، یکی از قدیمی‌ترین و نامدارترین آثار حماسی ادبیات دوران تمدن باستان است که در منطقهٔ میان‌رودان شکل گرفته است. قدیمی‌ترین متون موجود مرتبط با این حماسه به میانهٔ هزارهٔ سوم پیش از میلاد مسیح می‌رسد که به زبان سومری می‌باشد. از این حماسه نسخه‌هایی به زبان‌های اکدی و بابِلی و آشوری موجود است. کامل‌ترین متن آن متنی است که بر الواحی از خشت نگاشته آنگاه در کوره پخته‌اند. این مجموعه شامل دوازده لوح است، هر لوح مشتمل بر شش ستون پله وار به صورت شعر که ضمن کاوش در بقایای کتابخانه آشوربانیپال پادشاه آشور به دست آمد. هریک از این دوازده لوح یا دوازده سرود شامل شش ستون است در سیصد سطر، مگر آخرین لوح آن که آشکارا الحاقی و به وضوح از یازده لوح قبلی کوتاه تر است.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب حماسه گیلگمش


 کتاب غرور و تعصب
 کتاب بیگانه
 کتاب دفتر یادداشت طلایی
 کتاب ابشالوم، ابشالوم!
 کتاب خانم دلوی
 کتاب میدل مارچ